Prijavite se na naš njuzleter da biste dobili najnovije informacije, vesti, ili promocije.
zdrav um logo

Testovi Za Trudnoću – Koji Je Najpouzdaniji?

Ukoliko planirano pokušavate za bebu, ili ste pak zabrinuti zbog neočekivanog izostanka menstruacije, najsigurniji način da saznate da li ste u drugom stanju je test za trudnoću. Ako se osećate izgubljeno u moru informacija, te se pitate koji je najbolji test za trudnoću, čitajte dalje da saznate koje vrste testova postoje, kako se čitaju rezultati, te kada test za trudnoću najranije može da se uradi.

Prvi znaci trudnoce

Prvi simptomi trudnoće nisu isti kod svih žena, i variraju u intenzitetu i obliku. Neke žene će primetiti odredjene znakove ranije u ciklusu nego druge, dok će kod nekih trudnica izostajati uobičajeni simptom. Izostanak uobičajenih simptoma ne znači da sa trudnoćom nešto nije u redu. Svaka žena i svaka trudnoća su drugačije. Najraniji znaci trudnoće se javljaju oko 6. Nedelje trudnoće, odnosno par nedelja nakon začeća. Neki znaci mogu da se jave i pre očekivane menstruacije, kao što je tačkasto krvarenje. Mnoge žene može da zavara to što se prvi znaci trudnoće često preklapaju sa nagoveštajem dolaska menstruacije.

Svakako postoje odredjeni uobičajeni simptomi koji se javljaju kod većine žena kao prvi nagoveštaji:

Izostanak menstruacije je često prvi znak trudnoće kod mnogih žena. Dok mogu da postoje i drugi razlozi zašto menstruacija izostaje ili “kasni”, ovo je često nagoveštaj da je žena trudna.

Mučnina i povraćanje– iako je nazvana jutarnja mučnina, ovaj simptom može da se javi u bilo koje doba dana. Često je mogu izazvati odredjena hrana ili mirisi, ali trudnice često kažu da se javlja sama od sebe. Ovaj simptom može da bude posebno uporan i da oteža svakodnevno funkcionisanje na početku trudnoće.

Češća potreba za uriniranjem, koje je povezano sa hormonalnim promenama

Averzija prema hrani ili mirisima, ili jaka želja za odredjenom hranom– kod trudnica se često javlja stereotipna potreba za odredjenom hranom, kao što su kiseli krastavci ili sladoled. Hormonalne promene mogu da utiču na pojačan apetit. Pak, mučnina i pojačano čulo mirisa mogu da utiču na stvaranje averzije prema odredjenoj hrani.

Osetljivost dojki je simptom koji se takodje javlja pod dejstvom hormonalnih promena, dok vaše telo počinje da priprema vaše dojke za proizvodju mleka.

-Tačkasto krvarenje (spotting) je jedan od najranijih simptoma koji si javlja pre očekivane menstruacije i može da zavara. Dok žene mogu da pomisle da je menstruacija počela, tačkasto krvarenje je zapravo posledica implantacije oplodjene jajne ćelije, koja se smestila u matericu.

-Osećaj pojačanog umora i potreba za snom- mnoge trudnice osete pojačan osećaj umora i pospanost pre nego što saznaju da su trudne, a umor se objašnjava pojačanim naporima tela da zaštiti fetus.

-Dobijanje na težini- U prvom tromesečju uobičajeno je da trudnice dobiju na težini od 500 gr do 2,5kg. Takodje ima žena koje se ne ugoje na početku trudnoće.

Štucanje i podrigivanje– pojačan uticaj progesterone u trudnoći utiču na opuštanje mišića sistema za varenje, pa mnoge trudnice češće podriguju, štucaju i imaju gasove.

Variranje raspoloženja- još jedan uticaj hormona je nervoza i česte promene raspoloženja. S razlogom je trudnoća nazvana “drugo stanje”, jer žene neretko osećaju da “nisu sasvim svoje”, što je normalno tokom trudnoće.

Ukoliko kod sebe prepoznajete neke od ovih simptoma i sumjnate da ste u drugom stanju, ovo je najbolje vreme kada uraditi test za trudnoću.

Test za trudnoću iz urina

Testovi za trudnoću iz urina, odnosno kućni testovi, mogu da budu najbrži način da saznate da li ste trudni. Kućni testovi mere nivo hCG-a u urinu- humanog horionskog gonadotropina (hormon trudnoće). Iako ovaj hormon počinje da se proizvodi u telu odmah nakon oplodnje, kućni testovi beleže promene u nivou hCG-a tek kada je nivo ovog hormona dostigao značajnu visinu u telu, što je oko dve nedelje nakon oplodnje. Postoje različite vrste testova za trudnoču iz urina. Kućni testovi mogu da se kupe u svakoj apoteci, te možete sa farmaceutom da se posavetujete koja je najbolja vrsta za vas, s obzirom na to koliko je vremena prošlo od odnosa.

Vrste testova za trudnoću iz mokraće

Jedna podela vrste testova na trudnoću iz mokraće je, kao što smo ranije spomenuli, po njihovom nivou osetljivosti na hCG, odnosno hormon trudnoće. Postoje rani testovi za trudnoću koji se mogu uzeti već 5 ili 6 dana pre izostanka menstruacije, i oni su dovoljno osetljivi da otkriju i najmanji nivo hCG-a u urinu. Drugi testovi imaju manju osetljivost, te se preporučuju za korišćenje nakon izostanka menstruacije (u variranju od 1 do 14 dana nakon izostanka menstruacije). Kako bi bili sigurni da ispravno koristite test, te pronašli najbolji test za trudnoću za vas, najpouzdanije je detaljno pročitati uputstvo za upotrebu ili posavetovati se sa farmaceutom u apoteci.

Druga podela vrsta testova iz urina je na test trake i digitalni test za trudnoću. Test trake imaju 2 linije koje ukazuju na to da li ste trudni ili ne, odnosno da li je detektovan hormon trudnoće. Digitalni testovi su jednostavniji za čitanje, jer pokazuju jednostavan + (plus) ili – (minus).

Pročitajte dalje za detaljne instrukcije kako se čitaju rezultati testa za trudnoću iz urina.

Kada najranije mogu da uradim test na trudnoću iz urina?

Većina kućnih testova za trudnoću najranije može da pokaže trudnoću jedan dan posle izostanka menstruacije. Većina žena ovulira 14 dana pre prvog dana menstruacije (ako je ciklus 28 dana). Sperma može da opstane u ženskom telu i do pet dana, tako da postoji mogućnost da zatrudnite u periodu od nekoliko dana pre i nekoliko dana posle ovulacije (ukupno ste plodni oko nedelju dana tokom ciklusa). Preporučuje se da sačekate dve nedelje nakon odnosa da uradite kućni test za trudnoću, kako bi nivo hCG-a u urinu mogao da se detektuje. Ukoliko pak ne želite da čekate, postoje različite vrste kućnih testova, koji najranije mogu da se urade 7 dana nakon začeća, odnosno oko nedelju dana pre očekivane menstruacije.  

Pouzdanost testova na trudnoću

Ukoliko prerano uradite kućni test na trudnoću, moguće je dobiti lažno negativni rezultat, a da ste pak trudni. Razlog je što vase telo nije do tad proizvelo potreban nivo hCG-a da bi mogao da se registruje kućnim testom. Ukoliko dobijete negativan rezultat, a po svojim simptomima sumnjate da jeste trudni, najbolje je da sačekate još nedelju do dve dana i ponovite test. U zavisnosti od dobijenih rezultata, zakažite pregled kod ginekologa da utvrdite trudnoću, ili pak da utvrdite uzroke vaših simptoma ukoliko niste trudni.

Da bi test na trudnoću iz urina bio pouzdan, mora da se koristi na pravilan način i da se ne koristi prerano, odnosno pre nego što je naznačeno u uputstvima. Pošto različiti testovi funkcionišu na različite načine, najbitnije je pratiti uputstva u vezi vremena korišćenja testa (koliko dana nakon začeća), da se test koristi sa prvom jutarnjom mokraćom, te proveriti da nije istekao rok za korišćenje testa. Takođe, vrlo je bitno da pratite uputstva za čitanje rezultata sa testa, jer se i to razlikuje kod različitih testova. Ukoliko se pravilno koriste, ginekolozi tvrde da su kućni testovi za trudnoću oko 97% pouzdani.

Kako očitati test na trudnoću iz urina? 

U zavisnosti od toga koji test kupite (različiti tipovi i brendovi), rezultati se mogu čitati drugačije. Obavezno detaljno pratite uputstva za upotrebu i pročitajte sve informacije koje su dostupne na listiću u kutiji. Svakako, za sve testove postoje opštevažeće intrukcije koje je poželjno da pratite, kako bi ste dobili pouzdane rezultate:

-Kada kupujete test, odma u apoteci proverite rok trajanja testa. Ukoliko je istekao rok trajanja, test neće dati tačne rezultate.

-Test za trudnoću je najbolje uraditi ujutru, iz razloga što je vaša bešika skupljala mokraću preko noći, te je nivo hormona trudnoće u najvećoj koncetraciji u prvoj jutarnjoj mokraći. Najbolje je uzeti uzorak srednjeg mlaza urina, nakon nekoliko trenutaka od početka mokrenja.

-Detaljno i pažljivo pročitajte uputstvo za upotrebu. Ukoliko je u pitanju posudica, u nju umočite štapić. Ukoliko je u pitanju samo štapić, mokri se direktno na njega. Test morate da položite na ravnu površinu kako bi se očitali rezultati. Vreme čekanja se razlikuje, te morate za sve prethodne korake detaljno pratiti uputstvo za test koji ste kupili, jer se svaki razlikuje.

-Rezultati se čitaju drugačije u zavisnosti od tipa testa. Za test trakicu, koja ima 2 linije, ukoliko je prisutna samo prva, kontrolna linija, test je negativan. Ukoliko test prikazuje obe linije, test je pozitivan. Digitalni test će pokazati + (plus) ukoliko je test pozitivan tj. Trudnoća je prisutna, a minus (-) ukoliko je test negativan.

Kako je svaki test za trudnoću drugačiji, pored ovih opštih uputstva, najpouzdanije rezultate ćete dobiti ukoliko detaljno pratite uputstvo za upotrebu.

Test za trudnoću iz krvi

Pored testova na trudnoću iz urina, postoje i testovi na trudnoću iz krvi. Testovi iz krvi mogu par dana ranije da detektuju trudnoću, u odnosu na one iz urina (9 do 12 dana nakon začeća). Testove iz krvi obavlja lekar- uzima se mali uzorak krvi i testira u bolnici ili laboratoriji. Testovi iz krvi se retko rade jer su skuplji, a daju isti rezultat kao i test iz mokraće, te se mnoge žene opredeljuju za test iz mokraće. Na rezultate se čeka od nekoliko sati do jednog dana, te se razlikuju od testova iz urina koji daju rezultat nakon nekoliko minuta.

Posebnost testa za trudnoću iz krvi je što pored toga što detektuje prisutnost trudnoće, takodje detektuju i nivo prisutnosti hormona. Iz ovog razloga doktor može zatražiti test iz krvi, za uporedjivanje nivoa hCG-a tokom trudnoće. Nivo hCG-a se obično udvostručuje svaka 2 dana tokom prvih nekoliko nedelja trudnoće. Ako se nivoi hormona trudnoće ne povećavaju, može ukazati na problem sa trudnoćom. Vrlo visoki nivoi hormona trudnoće mogu ukazati da nosite blizance, ili da pak postoji problem sa trudnoćom.

Kako očitati test na trudnoću iz krvi?

Ukoliko vaš lekar zatraži da uradite test za trudnoću iz krvi, on će vam takodje objasniti šta znače vaši rezultati. Pak ako ste zainteresovani da znate više o tome, pogledajte ispod skok nivoa hCG-a od poslednje menstruacije po nedeljama trudnoće:

  • 3 nedelja: 5-50 mIU/ml
  • 4 nedelja: 5-426 mIU/ml
  • 5 nedelja: 18-7340 mIU/ml
  • 6 nedelja: 1080-56500 mIU/ml
  • 7-8 nedelja: 7650-229000 mIU/ml
  • 9-12 nedelja: 25700-288000 mIU/ml
  • 13-16 nedelja: 13300-254000 mIU/ml
  • 17-24 nedelja: 4060-165400 mIU/ml
  • 25-40 nedelja: 3640-117000 mIU/ml

Nakon što vam stignu rezultati testa iz krvi, najsigurnije je da se posavetujete sa svojim lekarom u vezi čitanja rezultata, koji vam može pružiti najpotpunije informacije u odnosu na vaš individualni slučaj. 

Facebook
Twitter
Email
Print

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related article

Kako unaprediti sebe

Rad na sebi ovde cu vam objasniti neke stvari Kada najranije mogu da uradim test na trudnoću iz urina? Većina kućnih testova za trudnoću najranije

Read More →